S T A L K I N G

neboli nebezpečné pronásledování

 

  1. ledna příštího roku  vejde v  účinnost nový  trestní zákon, který přináší

celou řadu změn. Autor kodexu nás informuje, že hlavní těžiště bude v ochraně života člověka, kdy zpřísněním trestních sazeb naše společnost reaguje na rostoucí brutalitu nejzávažnějších trestných činů. Zákon  tedy přichází nejen s novými tresty jako domácí vězení nebo zákaz vstupu na sportovní a jiné společenské akce, ale také se zcela novými skutkovými podstatami trestných činů.

Jednou z nich je tzv. „stalking“ neboli nebezpečné pronásledování, což je trestný čin, který dosud nebyl trestním zákonem definován a tudíž nemohl být ani postihován.

Hlavními rysy jsou dlouhodobost a nebezpečnost takového chování, kterým pachatel svoji oběť pronásleduje a to zejména vyhrožováním ublížením na zdraví nebo jinou újmou a to jak oběti, tak i jejím osobám blízkým, dále vyhledáváním osobní blízkosti nebo jejím sledováním, vytrvalým kontaktováním prostřednictvím elektronických komunikací (písemně nebo i jinak), omezováním jeho obvyklého způsobu života nebo zneužitím osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu. Zákon předpokládá, že tyto způsoby pronásledování musí být způsobilé vzbudit v oběti důvodnou obavu o život její nebo osob blízkých a přísnější sazbu trestu ukládá za pronásledování dítěte a těhotné ženy, stalking se zbraní nebo nejméně s dvěma osobami.

České veřejnosti je znám případ studenta, který byl po rozchodu pronásledován svojí bývalou přítelkyní a její matkou. Obě ženy na něj čekaly před vysokoškolskými kolejemi, před školou i restaurací, sprostě mu nadávaly a volaly mu v počtu desítek telefonátů denně a pokud se tento nešťastník obrátil na Policii ČR, ta nemohla s takovým jednáním nic udělat.  Zveřejněn byl i případ ženy, která psala svému poslanci velké množství e-mailů denně, vyznávala mu lásku a hrozila, že si ji musí vzít, protože spolu mají údajně vztah. Jedinou obranou panu poslanci mohla být pouze žaloba na ochranu osobnosti, ale jednání nebylo trestné pro nedostatek skutkové podstaty v trestním zákoně.

Nová právní úprava chrání zejména děti a osoby blízké. Napříště bude postihováno takové jednání, kdy je dítě po rozvodu rodičů pronásledováno a vystaveno nátlaku toho rodiče, kterému nebylo svěřeno do výchovy. Stalkingem bude taková intenzita například telefonování v době, kdy dítě má mít noční klid nebo vyučování, postávání před domem, kde bydlí a hrubé pomlouvání toho rodiče, který zajišťuje výchovu, ale i nucení dítěte k odchodu od rodiče. Z časového hlediska se musí jednat o dlouhodobé chování, musí vykazovat společenskou nebezpečnost a rozhodně nemůže jít o jednorázový jev. Proto tedy jedno sledování studentky jejím kolegou domů ze školy jistě stalkingem nebude, protože hlavní znaky tohoto trestného činu naplněny nebudou.

Potřebuje moderní společnost uzákonit zákaz takového chování? V odpověď je nutné si říci, že skutečně ano, protože s poklesem úcty k tradičním životním hodnotám a postupem komerčního a konzumního způsobu soudobého života, je stále více lidí, kteří si myslí, že si mohou všechno dovolit a svoji oběť nemilosrdně a hrubě pronásledují. V příštím roce už však bude možné za takové chování ukládat i trest odnětí svobody v délce až na 3 roky. Není podstatné, kolik bude uloženo takových trestů. Podstatné je, že tento trestný čin je nově definován. Nebude proto napříště omluvou, že pachatel pronásleduje svoji oběť z lásky nebo z legrace, protože svoboda člověka včetně bude novým a dalším způsobem zákonem chráněna.

 

 

JUDr. Hana Šťastná,
advokátka se sídlem v Mariánských Lázních, Hlavní 132,
obhájkyně ve věcech trestních
e-mail: judr.hanastasntna@ak-stastna.eu
tel+fax: + 420 354 621 352
mobil: 602 259 084